Baza wiedzy

Trendy wnętrzarskie 2021

Co roku prognozowane są trendy zbliżającego się sezonu. Czasem są całkiem przewidywalne, niekiedy zupełnie zaskakujące. Niektóre przyjmują się z wielką aprobatą, inne zostają odrzucone. Co nas czeka w 2021 roku XXI wieku?
Trendy wnętrzarskie 2021

1. Kolory roku Pantone 2021 

W tym roku nie jeden, lecz dwa kolory zostały wybrane przez amerykańską firmę Pantone, która od ponad 20 lat wybiera kolor dominujący w nadchodzącym sezonie. Odnoszę wrażenie, że od kilku lat marka Pantone nie tylko odzwierciedla trendy, lecz je wyznacza. Wybrane barwy wpływają na kierunek rozwoju wielu branż, w tym mody, grafiki, wzornictwa przemysłowego i wyposażenia wnętrz. Ultimate Grey i Illuminating - „optymistyczny” odcień żółci, to dwa kolory o których mowa. Panton argumentuje swój wybór odnosząc się do aktualnej sytuacji na ziemi. Ultimate Grey ma symbolizować siłę, trwałość i stabilność, a lluminating nadzieję i optymizm. Ich połączenie stanowi obietnicę lepszego jutra stawianą na solidnej podstawie. To przekaz szczęścia poparty hartem ducha. To nawoływanie, aby bez względu na sytuację zewnętrzną, skupić się na pozytywnej energii i opanowaniu.

Czy kolory wybrane przez Pantone przeniosą się do wnętrz naszych domów? Bardzo możliwe, ponieważ Ultimate Grey to baza. Często występuje w elementach, które są w naszym wnętrzu stałe, tj. fronty kuchenne, szafy, tapicerka sofy, foteli, drogie zasłony, dywany. Natomiast Illuminating to kolor, który może pojawić się w wyposażeniu sezonowym, jak poduchy, pledy, ramki, świece, wazony czy inne dekoracje. Brawa dla Panton za mocną inicjatywę rozświetlenia szarej rzeczywistości.

2. W harmonii z naturą

Kolorem Roku 2021 marki Dulux zostaje odcień ciepły i naturalny o nazwie Moc Ziemi. Następnie Sherwin-Williams wyłania swojego zwycięzcę – Urbane Bronze. Szaro-brązowy kolor czerpiący z natury, dający uczucie spokoju i wyciszenia. To niesamowite, ale właśnie tego potrzebujemy! W odnalezieniu balansu pomoże nam również jasny beż w nowej odsłonie – nie żółty, lecz lekko poszerzony i nadal ciepły. Dzięki niemu uzyskamy czystość i przestronność przestrzeni. Możemy pozwolić sobie na Total beige look, czyli wnętrze o jednolitej barwie, uzyskując prostotę i elegancję lub też wprowadzić inne kolory o mocno przygaszonym odcieniu. Oprócz zabawy z kolorem, w tym sezonie ważne będą również naturalne materiały jak drewno, kamień, wiklina, czy len. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej. Wyposażenie z naturalnych materiałów cieszy się świetnym wyglądem przez lata, a czas wręcz dodaje mu szlachetności.

3. Rośliny, rośliny i rośliny

Nigdy wcześniej rośliny nie weszły tak odważnie do naszych wnętrz jak teraz. Monstera z wielkimi liśćmi, czy drobniutka Ceropegia – wszystkie kwiaty liściaste, jak i sukulenty i kaktusy są teraz modne i pożądane. Obowiązkowo w ładnych donicach z drewna, wikliny, betonu czy ceramiki.

4. Wielofunkcyjne przestrzenie

Zmiana funkcjonowania rodziny, wielkość i funkcjonalność mieszkań/domów deweloperskich czy mikro apartamentów, przyczyniły się do powstania tzw. przestrzeni wielofunkcyjnych, gdzie salon jest jednocześnie jadalnią, bawialnią, salą lekcyjną i kinową, biurem, posiadając jednocześnie w swojej przestrzeni część kuchenną. Takie wnętrze wymaga właściwego rozplanowania stref i podzielenia go optycznie sufitem podwieszanym, dywanem, czy lekkimi meblami. Zachowanie ładu przestrzennego i nienagannego designu jest kluczem do stworzenia przyjaznego wnętrza. Tutaj z pomocą przyjdą meble wielofunkcyjne o niewielkich gabarytach, np. pufa będąca jednocześnie podnóżkiem, a po rozłożeniu łóżkiem.

PODSUMOWANIE

Czytając artykuły dotyczące Trendów Wnętrzarskich 2021 natknęłam się na wiele hipotez. Niektóre wskazywały na połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego o nazwie japandi lub też na przyjście stylu modern country life o przytulnej, ciepłej i sielskiej charakterystyce. Mało było o czarnych dodatkach, które teraz są pięknym uzupełnieniem, czy będą nim dalej? A jak złoto lub miedź? I co z lastryko, które wtargnęło do wnętrz 2 lata temu? Czy odchodzimy już od surowego betonu?
Co jest pewne, to jednogłośnie zmierzamy w stronę ekologii i natury, pragnąc poczuć w naszych domach spokój i harmonię, bo liczy się wnętrze.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.